Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

Nokti Blog 2025-03-22

Kompletan vodič o mikrodermoabraziji i dermoabraziji - šta su, kako se rade, iskustva, cene i saveti za tretmane lica.

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija - Sve što treba da znate

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je postupak površinskog uklanjanja stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) i efikasne redukcije finih linija, bora oko očiju, fleka na licu i sitnih ožiljaka od akni. Ovom procedurom stimuliše se obnavljanje kožnih ćelija i stvaranje kolagenih vlakana. Postupak se zasniva na dejstvu mikrokristala koji se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći pri tome piling i čineći kožu glatkom.

Kako se obavlja tretman?

Tretman podrazumeva površnu, plitku abraziju epiderma kože. Mikrodermoabrazija može da se kombinuje i sa hemijskim pilingom što pojačava dejstvo. Jedan tretman traje oko 30 minuta, a u proseku je potrebno uraditi 4 tretmana u razmaku od 2 do 3 nedelje.

Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?

  • Suncem oštećenu kožu
  • Hiperpigmentaciju (staracke pege)
  • Ožiljke kao posledicu akni
  • Reviziju manjih ožiljaka
  • Proširene pore
  • Pliće bore

Da li je tretman bolan?

Tretman je bezbolan i obavlja se bez lokalne anestezije. Postoji blago crvenilo lica posle tretmana, ali ono brzo prolazi.

Preduslovi za tretman

Preduslov za obavljanje tretmana je da koza bude zdrava i neosetljiva. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i bez stavljanja bilo kakvih krema pre samog tretmana.

Nega posle tretmana

Posle tretmana lice se ne sme izlagati suncu zbog iritacije i stvaranja dodatnih pigmentacija. Nakon smirivanja lica od nekoliko nedelja, ono se može izložiti suncu uz zaštitni faktor. Preporučuje se raditi dva puta godišnje.

Oporavak

Oporavak zavisi od tipa kože i traje od 1 do 7 dana. Crvenilo se povlači postepeno tokom ovog perioda.

Razlika između mikrodermoabrazije i dermoabrazije

Dermoabrazija je agresivniji postupak u odnosu na mikrodermoabraziju. Dok mikrodermoabrazija radi površinski sloj, dermoabrazija zahvata dublje slojeve kože. Dermoabrazija se koristi za teže slučajeve ožiljaka i dubokih bora.

Iskustva korisnika

Mnoge korisnice su izrazile zadovoljstvo rezultatima mikrodermoabrazije, posebno kada je reč o smanjenju proširenih pora i ujednačavanju tena. Međutim, neke su istaKle da efekti nisu uvek trajni i da je potrebno redovno održavanje.

Jedna od korisnica je podelila: "Posle 4 tretmana lice mi je mnogo bolje - pore su se vidno suzile, koza je elastičnija i mekša. Jedna bora na čelu je jednostavno nestala."

Druga korisnica upozorava: "Ukoliko imate ožiljke u vidu rupica, mikrodermoabrazija vam ništa neće pomoći, može ih napraviti samo dubljim."

Cene tretmana

Cene variraju u zavisnosti od grada i salona. U većim gradovima cena jednog tretmana mikrodermoabrazije kreće se od 2000 do 3500 dinara. Dijamantska mikrodermoabrazija je obično skuplja varijanta.

Važni saveti

  • Uvek se obratite stručnom licu za ovakve tretmane
  • Pre početka tretmana konsultujte dermatologa
  • Ne izlažite lice suncu neposredno posle tretmana
  • Koristite preparate koje vam preporuči stručno lice
  • Budite realni u očekivanjima - rezultati zavise od tipa kože i problema

Česta pitanja

Da li mikrodermoabrazija može da se radi leti?
Najbolje je raditi krajem jeseni i tokom zime. Ako se radi leti, izbegavati izlaganje suncu nekoliko dana posle tretmana.

Koliko tretmana je potrebno?
Za vidljive rezultate preporučuje se serija od 4-6 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje.

Da li je mikrodermoabrazija dobra za mladu kožu?
Može se raditi i na mladoj koži, ali uvek nakon konsultacija sa dermatologom.

Zaključak

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija su efikasni tretmani za poboljšanje kvaliteta kože, uklanjanje manjih ožiljaka i proširenih pora. Međutim, rezultati variraju od osobe do osobe i važno je imati realna očekivanja. Uvek se obraćajte iskusnim stručnjacima i pridržavajte se njihovih uputstava pre, tokom i posle tretmana.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.